Teken bij paarden

Teken bij paarden

Teken verschuilen zich hoog in het gras en struikgewas en worden aangetrokken door uitstralende lichaamswarmte. Teken kunnen het hele jaar actief zijn mits de temperatuur hoog genoeg is. Op basis van de maandelijkse tekenvangsten in het kader van het Natuurkalender programma is een goed beeld te verkrijgen van het verloop van de aantalsontwikkelingen (zie figuur 1). De gevaren bij mensen zijn inmiddels wel bekend, maar hoe zit dat bij paarden? Eigenlijk geldt daarvoor hetzelfde.

Wanneer de teek zich heeft vastgebeten in de huid van het paard, kan deze ziekteverwekkers opnemen en afgeven. De bekendste ziekte veroorzaakt door teken is de ziekte van Lyme, maar ook aandoeningen zoals Anaplasmose en Prioplasmose kunnen worden overgedragen.

Het verwijderen van de teek kan je het beste doen met een tekentang of tekenpincet, omdat de kans op volledig verwijderen dan het grootst is. Je kan dezelfde tang gebruiken als bij mensen of katten. Houd de tang hierbij zo dicht mogelijk bij de huid. Verdoof de teek vooral niet met alcohol, aangezien de kans dat er een ziekteverwekker in het lichaam wordt overgebracht dan groter is. Ook de teek ronddraaien met je vingers wordt niet aangeraden. Als je de teek binnen 24 uur verwijderd, is de kans op het overbrengen van een ziekteverwekker heel klein.

figuur teek

Figuur 1. Gemiddeld aantal gevangen teken op 200 vierkante meter

Symptomen van een tekenbeet zijn de bekende rode kring. Echter, bij paarden (en andere dieren) is dat vaak niet zichtbaar door de vacht. Gevaar is dat de ziekte zich verder gaat ontwikkelen waardoor koorts, duizeligheid en gewrichtsklachten (kreupelheid) kunnen optreden.
Heb je een teek verwijderd, noteer dit in je agenda. Krijgt je paard later vage klachten, dan kun je de dierenarts melden dat je eens een teek verwijderd hebt!

Tips:

  • Vermijd rijden door hoog gras
  • Vermijd rijden door de struiken
  • Controleer na je buiten- en bosrit op teken

Let wel: tekenbeten kunnen besmettelijk zijn. Dit hoeft gelukkig niet altijd zo te zijn!

Meer informatie over teken vind je ook op Tekenradar.nl.

Voorkomen is beter dan genezen!

Ook interessant

  • Dazen

    Dazen

    Bijtende, bloedzuigende, rondvliegende mini-kwelgeesten. Vrijwel iedereen die paardrijdt kent ze wel: dazen. Wanneer het warm weer wordt, komen de dazen tevoorschijn en maken ze het ons en vooral onze paarden erg ongemakkelijk...

  • Het effect van een wormenkuur op de darmflora

    Het effect van een wormenkuur op de darmflora

  • Paarden, warmte en hitte

    Lekker warm, toch?

    Geniet je van het warme weer of heb je het toch liever wat koeler? Paarden presteren optimaal wanneer de temperatuur tussen -7 en +15 graden Celsius ligt. Voor hen is de volle zomer flink warm. Gelukkig zweten paarden wel makkelijk waardoor ze goed kunnen afkoelen.

  • Droes

    Ziekte: droes

    Droes is een zeer besmettelijke en gevaarlijke ziekte voor paarden. Wat moet je weten over droes?

  • Paard op ijzers?

    Paard op ijzers?

    Loopt jouw paard op ijzers of op blote voeten? Veel mensen hebben een mening over het al dan niet op ijzers zetten van een paard. Wij hebben informatie hierover op een rijtje gezet zodat iedereen goed onderbouwd zijn keuze kan maken.

Chat