Elk paard hoort de beschikking te hebben over een zoutblok (ofwel liksteen of mineralenblok) om aan zijn behoefte aan vitaminen en mineralen te voldoen. Paarden die voornamelijk hooi en krachtvoer krijgen hebben meer behoefte aan extra mineralen dan paarden die veel in de wei lopen. Maar zowel in de stal als in de wei hoort een paard de beschikking te hebben over een zoutblok.
Het is belangrijk dat je een paard alleen zoutblokken geeft die geschikt zijn voor paarden en geen andere zoutblokken. Dit omdat elke zoutblok uit een verschillende samenstelling mineralen bevat. Elke diersoort heeft namelijk een andere samenstelling van deze mineralen nodig.
Een paard bepaalt zelf hoeveel het gebruikt maakt van het zoutblok. Met een zoutblok zullen de te korten aan vitaminen aangevuld worden. Paarden zullen niet te snel een te veel aan zout binnen krijgen. Echter kan dit wel gebeuren bij een zoutblok met smaakje. Indien je paard hier te veel gebruik van maakt kan je hem het beste verwisselen met een zoutblok zonder smaakje.
Een goede zoutblok bestaat voornamelijk uit zout (natriumchloride), ongeveer 93 - 98%. De overige mineralen bestaan uit zink, magnesium en koper. Sportpaarden die veel zweten hebben meer behoefte aan extra zout en andere elektrolyten (mineralen). Verder hoef je je geen zorgen te maken als je paard geen zoutblok gebruikt; niet ieder paard heeft behoefte aan extra zout.
De meest gebruikte zoutblokken zijn:
De zoutblokken kun je kopen bij bijvoorbeeld Decathlon of Divoza.
Welke gebruik jij?
Bijtende, bloedzuigende, rondvliegende mini-kwelgeesten. Vrijwel iedereen die paardrijdt kent ze wel: dazen. Wanneer het warm weer wordt, komen de dazen tevoorschijn en maken ze het ons en vooral onze paarden erg ongemakkelijk...
Equine Infectieuze Anemie (EIA) is een virusziekte die voorkomt bij paarden en paardachtigen.
Elk paard heeft wormen in het lichaam. Maar teveel wormen kunnen een gevaar vormen. Wanneer en waarom moet je precies ontwormen?
In de lente ontkiemen de zaden van de esdoorn en dus is er weer het risico op vergiftiging en de spierziekte Atypische Myopathie. Hoewel de ziekte niet heel vaak voorkomt, heeft het wel vaak een dodelijke afloop.
Ken je het? Zomereczeem? Zo vervelend! Niet alleen voor je paard, maar ook voor jezelf. Kleine mugjes die je paard lek prikken en zorgen voor vervelende jeukbultjes.
Waar moet je op letten en wat kun je doen om het te voorkomen?
Schitterende decoratie-artikelen om jouw terras of tuin gezellig te maken!
Manege t' Oale Spoor
Delft
Nijkerkerveen
Tolbert
Schijndel
#1
Ik geef de Himalaya steen, maar ik begrijp dat ik beter het witte zoutblok kan geven. Zitten mineralen in.
#2
Hymalaya